Külön köszönet illeti Perenyei Monikát, illetve Aknai Katalint és Faludy Juditot, az MTA PMGY kezelőit.
A kiállítás kizárólag online megtekinthető, az installáláshoz a helyszínt a IX. kerület Önkormányzata és a Konnektor Inkubátorház biztosítja.
A sárga csendről művészeti projekt az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) történetéből kiindulva a mentális betegségek és a társadalmi normák kapcsolatával, a pszichiátria intézményesedésének biopolitikai, hatalmi, ugyanakkor személyes vetületeivel foglalkozik. Az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjteményben végzett kutatásunk során a „kint és bent” analógiáját alkalmaztuk a különböző viszonyok – az OPNI falain belüli és az intézeten kívüli társadalmi és személyes viszonyok összefüggéseinek, a Lipót „lakóinak”, a munkatársak, a gyógyítók és a páciensek egymás közötti kapcsolatainak – bemutatására.
A Gyűjteményben található művek, tárgyak és dokumentumok különböző módokon mesélnek a Lipót történetéről: korlenyomatok, szimbólumok, a művészetterápiás munka produktumai. Archív anyagokra, irodalmi forrásokra és személyes visszaemlékezésekre támaszkodunk, a Lipótmező történetének egy-egy kiválasztott részéből alternatív idővonalat alkotunk. Kutatómunkánk eredményeit a projekt katalógusában, tanulmányok és interjúk formájában tesszük közzé.
Balajthy Boglárka írása Hajdú Lili, a Lipót egyetlen női igazgatójának életútját mutatja be. Martincsák Kata tanulmányában Mérei Ferenc lipóti munkásságát és pszichodráma műhelyét vizsgálja, és összehasonlítja a drámajáték tükör-funkcióját a művészetterápiás kollázsokkal. Menyhért Juci esszéje a maszk szimbolikus funkcióit, jelentésrétegeit járja körbe, középpontban a gyűjteményben található portréábrázolásokkal, illetve a maszk pszichoterápiás felhasználásával. Grisztel Eliza Kovai Melindával és Dr. Szalai Istvánnal készített interjúinak célja a hazai politikai pszichiátria vizsgálata, azaz a pszichiátria mint a hatalom eszközének jelenléte a Kádár-korszakban.
Projektünkben öt művésszel dolgozunk együtt, akik műveikben az OPNI-hoz kapcsolódó jelenségekre, mentális betegségekre, vagy a pszichiátria intézményének egyéb aspektusaira reflektálnak. Így amellett, hogy az írásainkban társadalom- és kultúrtörténeti szempontok szerint vizsgáljuk az OPNI-t, a projekt része egy kortárs képzőművészeti kiállítás is.
A kiállítás és a katalógus a projekt weboldalán lesz elérhető 2021. május 25-étől. Továbbá ezen a platformon mutatjuk be a projekthez készült filmet is, amely egy 1939-ben az OPNI-ba befalazott üzenetet tartalmazó palack feltárását dokumentálja.
A projekt címe utalás az 1995-ös Üzenetek a Sárga Házból című, a Gyűjtemény tárgyait bemutató kiállításra, illetve Viktor Nekipelov: From Yellow Silence, a szovjet politikai pszichiátriáról szóló könyvére.